ערר מענק קורונה

חשיבות הגשת השגה וערר על החלטה הדוחה את הזכאות למענק קורונה לפי הנוסחה הקבועה בחוק

ביום 12.6.2022 ביטל בית המשפט המחוזי בחיפה את החלטת וועדת הערר לענייני קורונה אשר דחתה בקשה של חברה לקבלת מענק קורונה (עמ"נ 48298-11-21 מאגמה ישראל פרוייקטים בע"מ נ' רשות המיסים). הפיכת ההחלטה של וועדת הערר התבקשה מאליה לנוכח קביעת וועדת הערר את בסיס החלטתה על נימוקים שכלל לא הועלו על ידי רשות המיסים, אך נימוקיו של בית המשפט המחוזי לקבלת הערעור פחות מעניינים מאשר הערותיו בנוגע להתנהלות רשות המיסים.

כבוד השופטת אורית וינשטיין מצאה לנכון להזכיר לרשות כי כבר לפני חודשים ארוכים ניתנה על ידי בית המשפט המחוזי החלטה אחרת (עמנ (חי') 27710-06-21‏ ב.ג. בטחון נ' רשות המיסים) שבה ציין בית המשפט כי ישנו חוסר אחידות בהחלטות רשות המיסים וכן בהחלטות וועדת הערר, ומן הראוי היה כי רשות המיסים, כרשות מנהלית האמונה על יישום החוק בענין מענקי הקורונה, תקבע הנחיות ואמות מידה ברורות לסטייה מנוסחת החישוב של המענק קורונה (שנקבעה בחוק) וכי ההנחיה תפורסם בציבור.

בית המשפט עמד על כך שחלפו שנתיים מאז נחקק חוק הסיוע הכלכלי וכי עד היום אין הנחיות או אמות מידה שינחו את רשות המסים (ואת הציבור) בנסיבות בהן הרשות סבורה שיש לה סמכות לסטות מהנוסחה הקבועה בחוק.

במשך השנתיים הללו שלחה רשות המסים אלפי הודעות לנישומים שהיו זכאים למענק לפי החישוב שבנוסחה, ושללה מהם את הזכאות למענק קורונה, בטענות שונות. גם וועדת הערר מצאה לנכון לשנות מהנוסחה שבחוק, לפי בקשת הרשות או מעצמה, וקבעה פעמים רבות כי יש להתייחס לממוצע שנתי של מחזורים (ממוצע 2020 למשל למול ממוצע מחזורים ב – 2019), למרות שאין לפתרון יצירתי זה שום אחיזה בלשון החוק. יצויין כי ההתייחסות לממוצע שנתי באה בדרך כלל חלף דחיית בקשת המענק על ידי הרשות כך שלכאורה, היא פעלה לטובת מבקש המענק, אולם כאמור, בית המשפט פסל את חלופת הממוצע שערכו הרשות וועדת הערר פעמים רבות, ואין לדעת כיצד היו מסתיימים אותם דיונים.

כעת, הבהיר בית המשפט כי הרשות תתקשה להצדיק סטיה מהנוסחה הקבועה בחוק, מבלי שתפרסם אמות מידה וועדת הערר תתקשה להתעקש על פתרון הממוצע השנתי ללא אחיזה בסיסית בלשון החוק, כך שגדל הסיכוי של מבקשי מענקי קורונה לקבל את סכום המענק שחושב להם לפי הנוסחה.

יצויין כי בשלב זה, גם אם הרשות תפרסם אמות מידה להתערבותה בתוצאות הנוסחה, לא יהיה בכך כדי להועיל לעסקים רבים, שהשלימו כבר עם החלטת הרשות או וועדת הערר, לא הגישו ערר או ערעור ולא מחזיקים עוד בהליך תלוי ועומד.

למי שעדין מחזיק בהליך תלוי ועומד של השגה או ערר החלטה הדוחה את הזכאות למענק קורונה בו הרשות מבקשת למנוע ממנו את הזכאות למענק שנקבעה לפי הנוסחה שבחוק, מומלץ לא לעצור לפני הגעה לבית המשפט המחוזי.

מי שלא יוותר, יוכל לנצח!

 

יצירת קשר

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

גלילה למעלה